KOLOROWY CZAS KWIETNIOWY

Archiwum » Rok 2015 » KOLOROWY CZAS KWIETNIOWY

Kształtowanie postaw pro ekologicznych jest jednym z priorytetów programu wychowawczego naszej szkoły. Cykl różnorodnych działań w tym kierunku, jak co roku, ma swój finał podczas kwietniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tegoroczne święto odbyło się w formie tygodniowej akcji ,,Kolorowy czas kwietniowy"
,,Sponsorem" każdego dnia był inny kolor symbolizujący różnorodne treści ekologiczne. Punktem wspólnym wszystkich dni było to, że każdy - duży i mały - ubierał się w obowiązującym w tym dniu kolorze.
 
Dzień I - Dzień Natury - kolor zielony

Rozpoczęliśmy na zielono. Widać to było na szkolnych korytarzach i salach. Tego dnia ogłoszono dwa główne konkursy dla klas starszych - na plakat pt. ,,PRZYSZEDŁ CZAS DBAĆ O LAS" oraz na album o wybranym organizmie chronionym w Polsce.Dzień II - Dzień słońca - kolor żółty

Słońce jako symbol radości oraz czystej energii zdominowało dzień drugi. Uśmiechnięte słoneczka na strojach uczniów i nauczycieli przypominały o potrzebie życzliwości i tolerancji wobec innych. Było naprawdę wyjątkowo  grzecznie i uprzejmie.Dzień III - Dzień Zdrowia - kolor pomarańczowy

Aby być zdrowym musisz zdrowo się odżywiać. Ta prawda przyświecała organizatorom szkolnego straganu z owocami i warzywami. Warzywne chipsy i owocowe talarki pięknie podane w zdrowym wafelku cieszyły oko i podniebienie młodych  konsumentów. Przebojem były  jednak  pyszne  ciasta marchewkowe i szpinakowe.
Dzień IV - Dzień Ekologa - kolor niebieski

Czwarty dzień tygodnia ekologicznego poświęcony był prawidłowej  gospodarce odpadami. Tematem wiodącym był recykling czyli powtórne wykorzystanie surowców. Klasy 0-III otrzymały zadanie specjalne - wykonanie instalacji przestrzennej ,,Cuda z odpadów".

Dzień V - Dzień Ziemi - kolor brązowy

Dzień piąty ostatni, był czasem podsumowań i rozstrzygnięć konkursowych. Wysoki poziom prac spowodował, że wybór  najlepszych był  bardzo trudny.  Szczególną inwencją popisali się twórcy prac z odpadów. Ostatecznie  laureatami konkursu byli : Julia Wyspiańska za pracę ,,Koń", Wojtek Krawulski  za ,,Świnkę", Marysia Szuter za ,,Krokodyla", Patryk Łukaszewski ,,Robot".


Zwieńczeniem  tygodniowych potyczek z ekologią były turnieje wiedzy o przyrodzie prowadzone w formie znanego i popularnego telewizyjnego Quizu 1 z 10. W kategorii klas młodszych zwycięzcą okazali się  Patryk Łukaszewski, a wśród uczniów klas starszych Radek Szwed. Pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich działań była p. Łucja Rutyna-Chwała wraz z prowadzoną przez siebie grupą projektową.


 O ważnej roli jaką w naszym życiu pełni las przekonywali w swoim przedstawieniu uczniowie klasy czwartej i piątej. Leśne skrzaty, rośliny i zwierzęta poszukiwały skarbu nie wiedząc o tym że są nim one same. Na szczęście wszystko się dość szybko wyjaśniło i ta prosta prawda popłynęła do widzów  teatrzyku.
 
                                                                                              Dariusz Kril