Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gierałtowie - Gala Finałowa Konkursu Szkoła Międzypokoleniowa

Informacje

.

Gala Finałowa Konkursu Szkoła Międzypokoleniowa

     29 kwietnia 2025 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa projektu Szkoła Międzypokoleniowa, w której wzięły udział przedstawicielki Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II                      w Gierałtowie - liderka projektu, p. Ewelina Szuter, jedna z seniorek uczestniczących w lekcjach organizowanych w ramach projektu- p. Małgorzata Wyspiańska oraz dwie uczennice, Maria i Łucja.
Podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody - pracownie komputerowe składające się z 15 zestawów laptopów oraz 2000 zł na pomoce dydaktyczne.

W tym ogólnopolskim konkursie udział wzięły aż 1554 szkoły, nagrodzone zostały tylko 64, jest to więc ogromny sukces!

Konkurs zakładał przeprowadzenie serii spotkań z seniorami przygotowanych przez uczniów klasy 7                   i 8 pod opieką nauczycielki informatyki. Tematy lekcji, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Gierałtowie to:

MODUŁ I. WPROWADZENIE

  • Zajęcia 1. Pierwsze kroki z technologią
  • Zajęcia 2. Podstawy bezpieczeństwa w internecie

MODUŁ II. PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

  • Zajęcia 3. Rozrywka w sieci
  • Zajęcia 4. Internet jako codzienne wsparcie

MODUŁ III. ZAGROŻENIA W SIECI

  • Zajęcia 5. Phishing i metoda „na wnuczka”
  • Zajęcia 6. Oszustwa w internecie

W Gali  Finałowej udział wzięły Joanna Mucha-sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Monika Horna-Cieślak - Rzeczniczka Praw Dziecka, Barbara Nowacka- minister edukacji, Marzena Okła-Drewnowicz - minister ds. polityki senioralnej, Paweł Olszewski-wiceminister cyfryzacji, Przemysław Kuna-zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, Maciej Dudkiewicz-dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Projektów NASK, kuratorzy oświaty oraz aktorka Grażyna Zielińska.

Seniorzy z Gierałtowa w ramach realizacji projektu „Szkoła Międzypokoleniowa” spotkali się również
z p. policjantem Jakubem Babiarczykiem w dniu 21 stycznia 2025 r.,który  udzielił im wtedy cennych informacji na temat sposobów wyłudzania danych przez przestępców, ich strategii oraz możliwości obrony w sytuacjach zagrożenia.

Podsumowaniem spotkań z seniorami był ich udział 28 kwietnia w Kreatywnych Warsztatach Plastyczno-Terapeutycznych „Terapia przez Sztukę”, podczas których seniorzy tworzyli różnymi technikami malarskimi własne torby zakupowe w towarzystwie uczniów i uczennic szkoły. Były to pięknie spędzone chwile – nie zabrakło czasu na wspominki, żarty, wspólnie wypitą kawę oraz wymianę artystycznych i życiowych doświadczeń.

Warto wspomnieć, że to już trzecia wygrana pracownia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie. Pierwszą wygrała praca uczennicy Barbary Świątek w konkursie Smart Szkoła #OseWyzwanie pod opieką p. Marceliny Król w 2019 roku. Kolejnym sukcesem była wygrana mobilnej pracowni komputerowej  – 16 laptopów oraz mobilnej tablicy multimedialnej w konkursie Pracownia Kompetencji Cyfrowych organizowanym przez NASK i OSE. Uczennice klasy 6 podczas zajęć                                     z pedagogiem specjalnym p. Eweliną Szuter zrealizowały moduł kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z Internetu”, pt. „Uprzejmy Internauta” i przygotowały plakat pt. „Kultura w sieci to ważna sprawa” – opisujący zasady netykiety. Teraz za sprawą lekcji informatyki przeprowadzonych dla seniorów do Gierałtowa trafi trzecia pracownia komputerowa.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych spotkań za udział w tym ważnym projekcie oraz gratulujemy naszym uczniom przygotowanych przez nich lekcji.

Czym jest „Szkoła międzypokoleniowa”?

„Szkoła międzypokoleniowa” to ogólnopolska inicjatywa skierowana do szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).                          Jej celem było zorganizowanie warsztatów, podczas których uczniowie oraz nauczyciele uczyli seniorów obsługi internetu, korzystania z aplikacji i zasad bezpiecznego poruszania się w sieci.

Ogromne zaangażowanie – liczby, które robią wrażenie

Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” osiągnął imponującą skalę:

  • do udziału zgłosiło się 1554 szkoły z całej Polski,
  • uczniowie i nauczyciele zorganizowali ponad 5,5 tysiąca warsztatów,
  • 10 349 seniorów – w tym uczestnik w wieku 96 lat – zdobywało nowe umiejętności cyfrowe,
  • 11 260 uczniów wcieliło się w rolę mentorów.

Kapituła oceniła 887 sprawozdań z warsztatów, wybierając 64 laureatów i przyznając 10 wyróżnień dla szkół, które w szczególny sposób zaangażowały się w budowanie międzypokoleniowych więzi.

Kapituła Konkursowa nie miała łatwego zadania – wybór czterech najlepszych szkół z każdego województwa okazał się dużym wyzwaniem. Wasz poziom zaangażowania i kreatywność w podejściu do realizacji zajęć przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Niech świadczą o tym zdobyte przez laureatów punkty: żaden z nich nie zgromadził ich mniej niż 149,25 na 150 możliwych!

Po długich i burzliwych obradach wyłoniono 64 szkoły, do których trafią nagrody główne, czyli pracownie mobilne i karty podarunkowe w wysokości 2000 zł na cele edukacyjne. Chcąc docenić szczególne inicjatywy i wyjątkową współpracę międzypokoleniową, postanowiono przyznać dodatkowo 10 wyróżnień równoważnych do nagród głównych.

Oto lista wszystkich zwycięzców z podziałem na województwa.

Województwo dolnośląskie:

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gierałtowie, lider projektu – Ewelina Szuter (149,75 pkt)
  • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serbach, lider projektu – Magdalena Matysiak (149,75 pkt)
  • Szkoła Podstawowa w Trzebieniu, lider projektu – Amelia Tyszczenko (149,5 pkt)
  • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach, lider projektu – Katarzyna Borodzenia (149,5 pkt)
  • Wyróżnienie: Powiatowa Szkoła Podstawowa Specjalna w Bolesławcu, lider projektu – Maciej Pronkiewic