Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gierałtowie - ,,HISTORIA NIEWYPŁAKANA"

Informacje

.

,,HISTORIA NIEWYPŁAKANA"

     6 maja odwiedzili nas niezwykli goście - Pan Joszko Broda ze swoją rodziną, którzy przedstawili nam program "Historia niewypłakana". Występ artysty zgromadził całą społeczność szkoły oraz zaproszonych gości: Burmistrza Nowogrodźca Pana Roberta Relicha, Panią Sołtys Mariolę Orsę, Pana Stanisława Żółtańskiego - Prezesa OSP w Gierałtowie oraz mieszkańców Gierałtowa. W swoim autorskim programie Pan Joszko opowiedział nam o roli, jaką gra kultura w życiu człowieka, o jego korzeniach i ważności przekazu międzypokoleniowego. Opowiedział historię swojej rodziny i zaprosił uczniów do rozmów z dziadkami i pradziadkami na temat ich wspomnień z miejsca, w którym kiedyś żyli i mieszkali, a z którego zostali przymusowo przesiedleni do Gierałtowa - ze Świrza. Pokazał nam również niesamowite instrumenty, które tworzone są od setek lat w Jego rodzinnej wsi.

     Dziś znany nam już Pan Joszko Broda wraz z profesjonalną ekipą nagrywał wspomnienia ze Świrza w ramach projektu "Historia niewypłakana". Nasze zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli Pan Jan Mudrak, Pani Iwona Gruda, Pani Helena Borszowska, Ks. Edward Franczak, Pan Antoni Żółtański oraz Pani Helena Płóciennik i Pani sołtys Mariola Orsa. Udało sie nam również znaleźć dwie piosenki ze Świrza, a dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Komara mieliśmy szansę oglądać oryginalne cymbały, które wykonał jego ojciec, ś.p. Pan Józef Komar. Jako scenografia posłużyły fotografie, których użyczył nam Pan Józef Wyspiański, twórca gazetki "Spotkania Świrzan". Udział w projekcie dostarczył wielu emocji i pozwolił nam na zatrzymanie się w biegu życia i refleksję nad przeszłością naszych przodków.

                                                                                                                             Ewelina Szuter