Pracy 3 lata – zielona zapłata

Archiwum » 2016 2017 2018 2019 » Pracy 3 lata – zielona zapłata

25 września 2015 roku zostały ostatecznie zatwierdzone aplikacje o certyfikat Zielonej Flagi i Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej nadesłane przez szkoły za rok szkolny 2014/2015.
                Trzy lata wytężonej pracy zaowocowały przyznaniem naszej szkole przez Kapitułę programu Szkoły dla Ekorozwoju najwyższego, trzyletniego Certyfikatu Zielonej Flagi. Jak duże to wyróżnienie może świadczyć fakt, że w tym roku może się tym pochwalić jedynie setka szkół z całej Polski. Dziesiątki akcji, wiele godzin przygotowań, zaangażowanie całego środowiska szkolnego oraz współpraca z rozmaitymi organizacjami pozarządowymi doprowadziły do znacznego podniesienia świadomości ekologicznej wśród naszych uczniów. Warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze z działań.
                W ramach projektu „Łowcy rosnących pomników i pustelników” przeprowadziliśmy inwentaryzację drzew pomnikowych w Gierałtowie,  odkryliśmy stanowisko rzadkiego gatunku owada – pachnicy dębowej, oraz stworzyliśmy szkolny kodeks ekologiczny. W związku z działaniami prozdrowotnymi i profilaktycznymi odbyły się akcje: „Śniadanie daje moc”, „Rowerowa szkoła”. „Miasto dla rowerów” oraz „Sprawny Dolnoślązaczek”. Powstała także szkolna książka kucharska oparta wyłącznie na zdrowych produktach. Uczniowie angażowali się w akcje pomocy zwierzętom – zbierali żołędzie, budowali karmniki i budki lęgowe dla ptaków, zbierali fundusze na pomoc w utrzymaniu konia Gracja. Wspólnie zakładaliśmy ogródki klasowe, zbieraliśmy plastikowe nakrętki, uczyliśmy się segregować śmieci. Każdego roku obchodziliśmy Dzień Drzewa i Dzień Ziemi, w ramach których odbywały się różnorodne akcje, konkursy praktyczne i wiedzowe, a także pokazy i teatrzyki.
                Opiekunem programu i koordynatorem wszystkich prac projektowych była p. Łucja Rutyna-Chwała. Współpracowali z nią wszyscy nauczyciele, spora grupa rodziców i oczywiście główni architekci sukcesu, czyli nasi obecni jak i byli uczniowie. Wszystkim im należą się serdeczne podziękowania i gratulacje.